I. regionalni seminar o ljudskim pravima – Edukacija o holokaustu

English versionOrganizacijski odbor:

Udruga za edukaciju i promicanje ljudskih prava

Židovska općina Čakovec

u suradnji sa Županijskim stručnim vijećem učitelja povijesti Međimurske županije

I. regionalni seminar o ljudskim pravima – Edukacija o holokaustu

RASPORED AKTIVNOSTI

Petak, 25. svibanj 2012.

10:00 Centar za kulturu Čakovec

  • premijera filma „Lea i Darija“ (otvoreno za sve učenike osnovnih i srednjih škola)
  • u suradnji sa Veleposlanstvom Sjedinjenih Američkih Država

14:30 Tehnološko inovacijski centar Međimurje, Čakovec

  • početak radnog dijela regionalnog seminara – voditeljica Snježana Odak Hrkač
  • raspored predavanja:
    • Njegova Ekselencija gosp. Yosef Amrani, Veleposlanik Države Izrael u Republici Hrvatskoj “Univerzalna poruka edukacije o Holokaustu”
    • Renata Ozorlić Dominić (AZOO) „Zašto poučavati o holokaustu? – Europska perspektiva i odgovorno građanstvo“
    • Chava Baruch (Yad Vashem, Jerusalem) “Kako i zašto podučavati o Holokaustu – pedagoška filozofija Yad Vashema”
    • Tvrtko Jakovina (Filozofski fakultet Zagreb) „Konferencija u Wannseeu: sedamdeset godina poslije“
    • Ivo Goldstein (Filozofski fakultet Zagreb) „Što je NDH?“
    • Željko Stefanović (Hrvatsko filatelističko društvo “Zrinski” Čakovec) „Ljudska prava ispričana poštanskim markama“

19:00 Centar za kulturu Čakovec

  • svečano otvaranje seminara uz otvaranje filatelističke izložbe i izložbe dječjih radova
  • oko 20:30 prikazivanje filma „We must remeber“ (u suradnji sa Židovskim filmskim festivalom Zagreb)

Subota, 26. svibanj 2012.

Tehnološko inovacijski centar Međimurje, Čakovec

  • 9:00 – Željko Heimer (Hrvatsko grboslovno i zastavoslovno društvo)”Povijest nacionalnih simbola židovskog naroda i Države Izrael te utjecaj holokausta na njihov razvoj”
  • 9:30 – Loranda Miletić (AZOO) „Poučavanje o holokaustu u Republici Hrvatskoj i suradnja s međunarodnim organizacijama“
  • 10:00 – Franc Kuzmić (Pokrajinski muzej Murska Sobota) „Edukacija o holokaustu u Sloveniji“
  • 10:30 – stanka za kavu i odmor
  • 10:45 – Lazar Beata Lazar „Židovi u Lendavi“
  • 11:15 – Melita Švob (CENDO Istraživački i dokumentacijski centar) „Židovi u sjeverozapadnoj Hrvatskoj nekad i sad“
  • 11:45 – Ljiljana Dobrovšak (Institut Ivo Pilar) „Židovi u Hrvatskom Zagorju“
  • 12:30 – stanka za ručak
  • 13:30 – Vladimir Kalšan (Muzej Međimurja Čakovec) „Doprinos Židova gospodarskom razvoju Međimurja“
  • 14:00 – Branimir Bunjac (Povijesno društvo Međimurske Županije) „Iz pepela čakovečke sinagoge“
  • 14:30 – Vladimir Kapun „Moja sjećanja“
  • 15:00 – stanka za kavu i odmor
  • 15:15 – Magdalena Lončarić „Židovska zajednica u Varaždinu“
  • 15:45 – Dražen Ernečić (Muzej grada Koprivnice) „Židovi u Koprivnici“
  • 16:15 – Milivoj Dretar (OŠ “Petar Zrinski” Jalžabet) „Antisemitizam i holokaust u Ludbregu“

NAPOMENA: tijekom subotnjeg programa paralelno sa predavanjima održavat će se i radionice za manje grupe sudionika:

  • Retorika diskriminacije“ u organiziciji udruge HERMES (Hrvatska Edukacijska i Razvojna Mreza za Evoluciju Sporazumijevanja) pod vodstvom Maje Nenadović i Julije Mikić
  • “Edukacija o holokaustu – dobno prilagođen pristup” pod vodstvom Chave Baruch (Yad Vashem, Jerusalem, Israel)
  • “Pristup osobi kojoj su povrijeđena ljudska prava – svjedočanstvo žrtve Holokausta” pod vodstvom Urija Tamalesa (Odbor za međunarodnu suradnju Kiryat Tivon, Israel)

20:00 – Kulturno-umjetnička večer u Centru za kulturu Čakovec (otvoreno za javnost)

Nedjelja, 27. svibanj 2012.

9:00 Primjeri iz prakse (Tehnološko inovacijski centar Međimurje, Čakovec)

    • Miljenko Hajdarović (OŠ „Petar Zrinski“ Šenkovec) „Priča o dva dječaka“
    • Kristina Vinković (Srednja škola Čakovec) „Crocus“
    • Lidija Vranar (OŠ “Antun Nemčić Gostovinski” Koprivnica) „Zaboravljeni car Austrijanski“
    • Mladen Tota (Srednja škola Prelog) „Sovjetska i američka antinacistička propaganda u crtanim filmovima“
    • podjela potvrdi o stručnom usavršavanju
    • promocija zbornika radova
  • 11:00 – Komemoracija za stradale međimurske Židove (Gradsko groblje Čakovec)
  • 12:00 – Okrugli stol i razgovor sa preživjelima
  • 13:00 – Prigodni domjenak za sudionike

Ostavite komentar